Wielkanoc to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. A czy wiecie dlaczego? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

O ile Boże Narodzenie zawsze przypada 25 grudnia, to Wielkanoc jest świętem ruchomym. Przypada ono pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Oczywiście w religii chrześcijańskiej Wielkanoc jest świętem obchodzonym na pamiątkę śmierci na krzyżu i zmartwychwstania Chrystusa.

Wielkanoc poprzedzona jest Wielkim Tygodniem, w którym najważniejsze znaczenie mają jego trzy ostatnie doby zwane Triduum Paschalnym.

Wielki Czwartek

To dzień będący pamiątką:

– upamiętnienia Ostatniej Wieczerzy;

– ustanowienia Najświętszego Sakramentu;

– sakramentu kapłaństwa.

Zapewne niewiele osób jednak wie, że w dawnych czasach w tym właśnie dniu dziewczęta myły się wodą z rzeki lub potoku, aby dodać sobie urody!

Wielki Piątek

To dzień największej żałoby w Kościele po śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa. Warto również dodać, że w tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej.

Z kolei w średniowieczu w wielu zakonach zakonnicy biczowali się. Identycznie postępował także polski król Zygmunt III Waza.

Poza tym w Wielki Piątek przynoszono chorym wodę z rzeki, gdyż wierzono w jej uzdrawiającą tego dnia moc. Natomiast gospodynie sadziły traktowany jako skuteczne lekarstwo czosnek.

Wielka Sobota

W tym dniu następuje poświęcenie ognia i zapalenie od niego paschału, czyli świecy wyobrażającej Chrystusa. Oczywiście święci się również pokarmy na wielkanocny stół. Zwyczaj ten był już w Polsce znany w średniowieczu. I tu ciekawostka, nim na wsi powrócono ze święconką do domu, zanim wniesiono ją do izby, trzykrotnie obchodzono chatę, by zapewnić jej mieszkańcom dostatek. A gdy nasze prababcie piekły ciasto, to do kuchni nie mógł wejść żaden mężczyzna!

Także w średniowieczu pojawił się na ziemiach polskich zwyczaj malowania jaj. Co ciekawe skorupek poświęconych jaj nie wolno było wyrzucać, a jedynie spalić je w piecu. A jeśli chłopak ofiarował pisankę dziewczynie, to był to symbol gorącego uczucia!

Wielkanoc

Odprawiana w nocy z soboty na niedzielę liturgia wigilii paschalnej to najważniejsze wydarzenie w całym roku liturgicznym. Z kolei w świąteczny poranek domownicy spożywają śniadanie, najważniejszy posiłek wielkanocny po rezurekcji. Od wieków śniadanie rozpoczynano od dzielenia się poświęconym jajkiem.

Lany poniedziałek

Z kolei drugi dzień świąt to przede wszystkim tzw. śmigus – dyngus. Miał on zapewnić przede wszystkim dziewczętom dobre zamążpójście oraz szczęście w życiu rodzinnym. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z kultywowaniem tej tradycji…!

Co jednak najważniejsze, święta to czas który bez wątpienia najlepiej spędzić w gronie bliskich nam osób. Koniecznie odłóżmy więc na bok telefony, konsole do gier, a zwyczajnie porozmawiajmy, zobaczycie, jakie to być niesamowite doznanie! No i oczywiście nie objedźcie się jajkami czy mazurkami…!

Belfer