Wiosna to bez wątpienia najpiękniejsza pora roku. Do życia budzi się natura, obudźmy się i my! Naprawdę warto!

W kronice Jana Długosza czytamy, że słomianej kukły wraz z nadejściem wiosny pozbywali się mieszkańcy kraju Mieszka I. Marzanna była bowiem boginią symbolizującą śmierć i zimę. Warto dodać, że przed wiekami kukłę Marzanny nazywano również Moreną, Marzoniokiem, Śmierztką lub Śmiercichą. W najdawniejszych czasach Marzanna była topiona w czwartą niedzielę wielkiego postu.

Czekali na nie wszyscy

Najbardziej oczekiwanymi zwiastunami wiosny były oczywiście powracające ptaki. Osoba, która pierwsza zobaczyła przylatującą jaskółkę, miała zapewnione powodzenie w życiu. Jednak osoba, która podglądała ptaka wlatującego do gniazda, mogła stracić wzrok…

Nasi przodkowie byli przekonani, że jeśli bociany nie powrócą do gniazd do 25 marca, to zapowiada się nieurodzajny rok. Z kolei zabicie bociana uważano za grzech śmiertelny.

Rozpoczynając wiosenną orkę gospodarz podkładał pod pierwszą skibę palmę lub ziele poświęcone w poprzednim roku.

Działo się na przestrzeni wieków

Warto jednak wiedzieć i o tym, że wiosną na przełomie wieków miało w miejsce w Polsce wiele wydarzeń historycznych. Na przykład Mieszko I w roku 966 przyjął chrzest Polski. W tej samej porze roku – w roku 1025 – odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego. W roku 1791 uchwalono Konstytucję 3-Maja,a w roku 1926 w tzw. zamachu majowym Józef Piłsudzki przejął władzę.

Na ludowo

Wiosna to także przysłowia. Oto kilka z nich:

“Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.

“Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”.

“Na świętego Grzegorza idzie zima do morza”.

“Kto w maju zasieje, ten wiosną się śmieje”.

“Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, to długie chłody się zapowiadają”.

To także dobry czas na…

… miłość. A jeśli nie w głowie Wam wiosenne amory, to na pewno warto odejść od komputera, zostawić w domu telefon i wyjść z domu, by spędzić aktywnie

czas na świeżym powietrzu. Wszak nie bez przyczyny wiosnę uważa się za najpiękniejszą porę roku.

Nie prześpij więc wiosny. Ciesz się słoneczną aurą i przywitaj tę porę roku okrzykiem: wiosna, ach to ty!!!

Belfer