zawody lego

Pierwsza drużyna First Lego League w powiecie krotoszyńskim

Czyli

Historia drużyny „poProstu”

Tak, tak dobrze widzicie. Drużyna nosi nazwę „poProstu”:

– po prostu – zrodził się pomysł stworzenia drużyny,

– po prostu – nie, to akurat nie było proste, musiałem wybrać drużynę,

– po prostu – szukamy najprostszego rozwiązania problemu,

– po prostu – tworzymy proste konstrukcje,

– po prostu – ŚWIETNIE SIĘ BAWIMY!

W skład naszej szkolnej drużyny weszło sześć osób z klas 4-6. Są to Agata, Wiktoria, Milena, Marcel, Wiktor i Filip. To właśnie na tej wspaniałej szóstce spoczęła ogromna odpowiedzialność. Zostali pionierami, którzy przecierają szlaki następnym drużyną i w ten sposób zapisują się na kartach historii – Pierwsza Drużyna First Lego League Challenge w powiecie krotoszyńskim.

First Lego League Challenge to zawody robotyki na bazie klocków lego. W kategorii Challenge startują zawodnicy w wieku 9 – 16 lat. Każdego roku obowiązuje inny temat przewodni oraz inne przeszkody do pokonania. Zadania są niezmiernie trudne ponieważ zarówno robota jak i jego wyposażenie budowane jest bez żadnej instrukcji. Robot na macie musi wykonać zadania według napisanego specjalnie dla niego programu. Nie może być sterowany zdalnie. Do budowy robota można wykorzystać ściśle określone elementy. Kolejnym utrudnieniem jest czas. Na wykonanie kilkunastu zadań jest tylko 2,5 minuty. Zawody rozgrywane są regionalnie (województwa), następnie krajowe i wreszcie najlepsza drużyna spotka się z najlepszymi z całego świata.

Na budowie i programowaniu robota nie kończy się jednak praca drużyny. Są jeszcze dwie konkurencje: prezentacja robota oraz prezentacja projektu innowacyjnego. Projekt innowacyjny musi być wykonany i zaprezentowany po rozpoznaniu i zbadaniu tematu przewodniego zawodów.

Ten rok był wyjątkowo trudny ponieważ spotkania drużyny rozpoczęły się dopiero miesiąc przed zawodami. Pomimo tak krótkiego czasu drużyna wykazała się ogromną determinacją, za co należą im się wyrazy uznania. Do samego końca, wręcz do ostatniej minuty walczyli dzielnie o każdy punkt na macie. Jako trener jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem być częścią tego przedsięwzięcia. Bez względu na wynik jaki uzyska drużyna już jest wygrana.

Pragnę również podziękować sponsorom za wsparcie finansowe: Bank Spółdzielczy w Krotoszynie oraz tym którzy wsparli nas prosząc o anonimowość. Bez Was nie dalibyśmy rady. Ogromne podziękowania dla Krotoszyński Dom Kultury za wsparcie techniczne przy nagraniu filmu na zawody. Podziękowania dla rodziców za wsparcie logistyczne i „trzymanie kciuków”

Mógłbym jeszcze wiele napisać ale lepiej zobaczcie jak to było: