Czy zastanawialiście się kiedyś nad definicją słowa pech? Pewnie nie i słusznie, bo po co sobie zawracać głowę. Każdy z nas miał w życiu niepomyślny zbieg okoliczności i wtedy możemy mówić o pechu. Wolelibyśmy, żeby nam się nigdy nie przytrafił, ale niestety to jest niezależne od nas. Jeśli jesteście osobami przesądnymi to powinniście wiedzieć co przynosi pecha.

· Zbite lustro, które grozi nieszczęściem trwającym tyle lat, na ile kawałków rozbiło się lustro.

· Z kolei rozsypana sól zapowiada domową awanturę. Kłótni wśród domowników można uniknąć, rzucając szczyptę soli przez lewe ramię.

· Pająk w domu dawniej uznawany był za pożyteczne stworzenie, dlatego zabicie pająka grozi niepogodą.

· Wstanie z łóżka lewą nogą, przynosi pecha, który będzie nam towarzyszył przez cały dzień. Przesąd wywodzi się z uważania lewej strony za gorszą od prawej, tożsamej z piekłem i potępieniem.

· Założenie prawego buta na lewą nogę może przynieść pecha, natomiast rozwiązane sznurówki zwiastują nadejście dobrych wieści. · Buty na stole to zapowiedź kłótni albo bankructwa. Przesąd mówi, że w domu, gdzie buty stoją na stole, zabraknie jedzenia.

· Siadanie na rogu stołu zwiastuje pannom trudności ze znalezieniem męża.

· Lawenda w domu przyciąga pozytywne zbiegi okoliczności i zapobiega kłótniom, ale jeśli kwiaty się nie przyjmą, może przepowiadać nieszczęście.

· Paprocie w domu odpędzają złe duchy i korzystnie wpływają na zdrowie. Paproć zaczyna chorować razem z domownikiem, oddając mu swoją siłę.

· Dlaczego nie można przynosić wrzosu do domu? Wrzos w domu to zapowiedź śmierci i nieszczęścia. Pechowe kwiaty wniesione do domu są symbolem żałoby, a suszone bukiety dają negatywną energię.

· Piątek trzynastego to dzień powszechnie uważany za pechowy, w którym mogą spotkać nas liczne niepowodzenia. Najlepiej wtedy nie załatwiać ważnych spraw i nie umawiać spotkań.

· Czarny kot, to obok piątku trzynastego, jeden z najbardziej charakterystycznych przesądów. Według niego czarny kot, które przebiegnie nam drogę, przynosi pecha

Często pech występuje parami i wtedy dopiero możemy się martwić. Mogę Was pocieszyć, że po złych chwilach przychodzą zawsze te dobre i to jest pocieszające!

Kamil Mikołajczyk