Końca wojny na Ukrainie nie widać…. Dramat, jaki przeżywają nasi wschodni sąsiedzi nie pozostaje jednak obojętny! Wielu Polaków włączyło się w pomoc poszkodowanym w wojennej pożodze.

Również nasza szkoła przeprowadziła i w dalszym ciągu prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców. Stoły uginały się wręcz pod ciężarem darów, które my uczniowie razem z naszymi opiekunami dostarczyliśmy. Dary dla obywateli Ukrainy zostały podzielone na: odzież i okrycia, środki higieniczne i czystości, żywność, podstawowe środki medyczne i inne.

Oczywiście nie tylko w naszej Społecznej Szkole Podstawowej trwa akcja charytatywna. W ciągu ostatnich dni zainicjowano bowiem na terenie całego kraju wiele zbiórek. Za ich tworzenie odpowiadają m.in. władze dużych miast oraz mniejszych miejscowości w całej Polsce, organizacje non-profit, firmy, a także osoby prywatne. Szczegóły związane z tym, co i kiedy zbierają, czego najbardziej potrzebują są publikowane zazwyczaj w mediach społecznościowych – na Facebooku czy Instagramie. Dzięki temu organizatorzy i organizatorki zbiórek mogą szybko dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i odbiorczyń, a następnie łatwo aktualizować podawane wiadomości.

Polki oraz Polacy nie pozostają obojętne i obojętni na wojnę w Ukrainie. Od kilku dni biorą udział w protestach, wspierają sąsiadujący kraj finansowo, jeżdżą na granicę, a także udostępniają swoje mieszkania osobom potrzebującym, w tym matkom z małymi dziećmi. Co więcej, angażują się w organizowane w całym kraju zbiórki potrzebnych (zarówno uchodźczyniom / uchodźcom, jak i osobom, które zostały w Ukrainie) rzeczy.

Jeżeli też chcecie pomóc, ale nie wiecie, jak to zrobić albo gdzie przekazać spakowane przez siebie paczki, spieszymy z pomocą. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiecie się, co robić, a czego nie. Zbiórki dla Ukrainy – gdzie szukać miejsc, do których można przynosić rzeczy dla osób potrzebujących?

Jednocześnie prosimy, by zachować ostrożność. Zanim zaangażujecie się w jakieś zbiórki (albo inną formę promocji), upewnijcie się, że za jej zorganizowanie odpowiadają sprawdzone instytucje czy zaufane osoby. Warto sprawdzać i weryfikować publikowane (nie tylko) w sieci informacje.

Zbiórki dla Ukrainy – co warto wiedzieć przed przekazaniem rzeczy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna. Zmienia się dosłownie z godziny na godzinę. Właśnie dlatego warto regularnie zaglądać na strony internetowe grup czy organizacji, które chce się wesprzeć, jak również na ich profile w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram ). Sprawdzajcie, czego w danym momencie potrzebują, jakie rzeczy zbierają (np. tylko produkty medyczne bądź ubrania, jedzenie i zabawki dla dzieci). To bardzo ważne. Rozumiemy, że wiele osób chce pomóc. Jednak nie stosując się do wskazówek, wytycznych czy próśb osób, które odpowiadają za koordynowanie zbiórkami, możemy doprowadzić do chaosu, a tym samym opóźnić wszelkie działania.

Czy wiesz, że…

flaga Ukrainy jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty. Kolor błękitny, nawiązujący do barwy nieba, interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi.

Lena Wojdała