Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. Ponadto 11 listopada to Dzień Świętego Marcina. Jest to zatem dzień święta państwowego i religijnego. W stolicy naszego kraju oraz w innych miastach odbywają się uroczystości państwowe. Władze państwowe uczestniczą w uroczystościach na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W moim mieście rodzinnym – Koźminie Wlkp. burmistrz MiG zamawia mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Następnie w uroczystym korowodzie władze miasta, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy maszerują pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie delegacje składają wiązanki kwiatów oddając tym samym hołd obrońcom naszego kraju. Następuje odśpiewanie Roty przy akompaniamencie Orkiestry Dętej. W Koźminie nie ma wojska, ale jest Ochotnicza Straż Pożarna i właśnie jej honorowa część pełni funkcję przewodników tej uroczystości. Następuje przemarsz na Stary Rynek i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz wciągniecie flagi na maszt. Był to czas bardzo podniosły i pełen wzruszeń.

W naszej szkole również odbył się uroczysty apel szkolny, upamiętniliśmy ten dzień! Odśpiewaliśmy Hymn!

W całym kraju powiewały biało czerwone flagi.

Ponadto z uwagi na Dzień Świętego Marcina w tym dniu królują rogale świętomarcińskie oraz gęsina. W stolicy naszego Województwa w Poznaniu na ul. Świętego Marcina odbywają się duże uroczystości, gdzie oczywiście można zakupić rogale. W niektórych miastach Polski organizowane są jarmarki z potrawami z gęsiny bo: “na świętego Marcina najlepsza gęsina”

Lena Wojdała