23 września przyszła kalendarzowa i zarazem astronomiczna jesień. Ta pora roku przez Polaków uważana jest za jedną z najpiękniejszych!. Przepiękne różnokolorowe liście umilają nam widoki.

Jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub brązowy. Dzieje się tak z powodu ograniczonego dostępu do słońca. Jeśli jest mało słońca, liście nie mają odpowiedniej ilości chlorofilu, dlatego żółkną. Wytwarzają wtedy inne barwniki, takie jak karoten, który jest barwnikiem pomarańczowym.

Oprócz różnobarwnych liści możemy zaobserwować unoszące się w powietrzu babie lato czyli nici przędne wytwarzane przez młode pająki.

W jesienny czas przyroda sama chroni się przed nadejściem zimy. Drzewa gubią liście, aby nie tracić wody podczas zimy. Okazuje się, że drzewa doskonale wiedzą, kiedy mają odciąć wodę od gałązek za sprawą długości dnia, gdy poznają, że dzień jest krótszy drzewa automatycznie, za pomocą przegrody w gałązce, odcinają dopływ wody i listki spadają z drzewa. Niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów. Ptaki doskonale czują zmiany pogodowe. Jednak najważniejsza jest dla nich długość dnia. Kiedy zauważą, że dzień staje się krótszy, odlatują do ciepłych krajów ponieważ wtedy mają możliwość na przeżycie. Ponadto wszystkie gatunki ptaków, które pozostają w naszym kraju i zwierząt gromadzą zapasy, by przetrwać zimę.

Kiedy na naszej półkuli północnej zaczyna się jesień, to na półkuli południowej w tym samym czasie rozpoczyna się wiosna. Dzieje się tak, ponieważ pory roku zależą od tego, jaka ilość promieni słonecznych dociera do ziemi w konkretnym czasie.

Jesień to również czas na zbiory grzybów. Wielu uczniów z naszej szkoły razem z rodzicami w weekendowe jesienne poranki wyrusza do lasu na zbiory podgrzybków, borowików czy maślaków. Mój tata zajada się „sowami” (nie ptakami!). Jest to grzyb blaszkowy, jeden z nielicznych tak jak pieczarka, które można jeść. Zbierając grzyby, trzeba zachować jednak dużą ostrożność.

Lubię spacerować po lesie szukać grzybków, podziwiać zmieniający się kolor liści, wdychać świeże powietrze – dotleniać się. To czas odpoczynku i błogości. Jesień jest piękna

A Wy też kochacie te jesienne klimaty?

Lena Wojdała