“W pustyni i w puszczy”

Czy lektura nas zaskoczyła? Tak bardzo. Naszym zdaniem ,,W pustyni i w puszczy”. To bardzo ciekawa książka. Jej bohaterowie, na skutek sytuacji społeczno-politycznej, zostali zmuszeni do przebycia długiej i męczącej podróży przez Afrykę. Uczniowie klasy piątej polecają tę książkę, dzięki której można poznać niezwykłe przygody Stasia i Nel. Swoje sądy i opinie zawarli w lapbookach, które z pietyzmem i wielką starannością tworzyli na lekcjach języka polskiego.

,,Z ortografią za pan brat”

Uczniowie klasy piątej, podczas lekcji języka polskiego brali udział w projekcie ortograficznym. ,,Z ortografią za pan brat”. Wszyscy mieli za zadanie stworzyć samodzielnie plakaty, lapbooki i plansze, z poznanymi zasadami ortograficznymi. Celem było utrwalenie reguł ortograficznych i umiejętności poprawnego zapisu ortograficznego. Już wkrótce uczniowie mogli zmierzyć się w rywalizacji o miano ,,mistrza ortografii”, podczas sprawdzianu. Czy wiedzę o ortografii przyswoili z sukcesem i dobrymi ocenami? Niech to pozostanie tajemnicą.

“Hobbit”

W kwietniu 2024 roku klasa Va wraz z uczniami klas Społecznej Szkoły Podstawowej udała się do kina ,,Przedwiośnie” w Krotoszynie, by zobaczyć spektakl teatralny pod tytułem ,,Hobbit”. Myślą przewodnią przedstawienia była walka dobra ze złem. Hobbit Bilbo wraz z drużyną krasnoludów na czele z Thorinem i czarodziejem Gandalfem wyruszają do Samotnej Góry, by odzyskać skarby i ziemie przynależne im po przodkach. Wędrowcy natrafiają na wiele trudności. Na scenie pojawiają się trolle, gollumy, elfy, niedźwiedź i smok. Przedstawienie wprowadziło nas do świata fantazji, po to aby uzmysłowić, że najważniejsza jest siła przyjaźni i poświęcenie. Główny bohater ryzykował własne życie, by obronić swych towarzyszy i poznać prawdę o sobie. Odpowiednie oświetlenie, stroje aktorów i inscenizacje pozwoliły nam wczuć się w magiczny świat dzieła. Dodatkowym atutem potęgującym w nas przeżycia było wciągnięcie do gry widzów, którzy przez moment na scenie odgrywali rolę krasnoludów. W ten sposób mogliśmy uczestniczyć w kreacji dzieła teatralnego i przeżyć przygodę, o której każdy z nas marzy. Widzowie w zachwycie oglądali kolejne sceny przedstawienia, a na koniec nagrodzili cały występ gromkimi brawami.

Chłopcy z Placu Broni

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej obejrzeli spektakl pt. ,,Chłopcy z Placu Broni”, który odbył się się w kinie ,,Przedwiośnie” w Krotoszynie. Przenieśliśmy się na ulice dawnego Budapesztu. Wydarzenie przedstawia losy grupy chłopców, którzy toczyli bitwę o prawo do zabawy na placu przy ulicy Pawła w Budapeszcie.

Lektura to świetnia powieść dla dzieci i młodzieży. Współczesność skupiona jest na dobrach materialnych, a książka Molnara pokazuje zupełnie inny świat wartości. Mamy okazję poznać grupę chłopców, których łączy głęboka przyjaźń i szacunek. Bohaterowie mają wspólne cele, nie boją się bronić tego, co dla nich najważniejsze: miłości, lojalności, przyjaźni i honoru. Bez kompromisów stają w obronie swojej wolności i praw wyrażonych w dostępie do kawałka ziemi, który jest dla nich ważny. To Plac Broni staje się małą ojczyzną dla Nemeczka, Feri Acza, braci Pastorów, ich prawdziwym domem i miejscem swobody. Takie podejście pokazuje, jak ważna jest ludzka solidarność oraz obrona ideałów. Spektakl dostarczył nam wiele przeżyć oraz wzruszeń. Jest idealny dal każdego pokolenia, pokazuje heroiczną walkę bohaterów o swój, byt i wzruszającą postawę Nemeczka, który poświęcił życie dla kolegów. Współczesnym odbiorcom dzieł kultury potrzeba takich wzorów i przykładów.

“Mit o Orfeuszu i Euredyce”

Czy miłość może pokonać śmierć?

Na lekcjach języka polskiego klasa piąta przedstawiła mit o Orfeusza i Eurydyce. Uczniowie zaprezentowali historię śpiewaka inscenizując jego wystąpienie przed bogiem podziemi Hadesem i odtwarzając wyjścia Orfeusza z czeluści piekielnych.