Wigilia Bożego Narodzenia w maju? A dlaczego nie! Wiele wieków temu tak właśnie było!

Boże Narodzenie to bez wątpienia najbardziej wyczekiwane święta w roku. Spędzamy je najczęściej w gronie rodzinnym.

Z historii Bożego Narodzenia

Czy wiecie, że do III wieku Boże Narodzenie obchodzono w różnych terminach, a dokładniej: 6 stycznia, 19 kwietnia, 20 maja oraz 17 listopada.

Dopiero w roku 274 cesarz Aurelian postanowił, że Boże Narodzenie obchodzone będzie 25 grudnia!

Tradycje wigilijne i świąteczne

Jak wiadomo, wigilia upamiętnia ucztę pierwszych chrześcijan na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. A znany nam zwyczaj łamania się opłatkiem pojawił się w Polsce dopiero w drugiej połowie XVIII wieku i od tego momentu stał się stałym elementem naszej kultury.

Choinka od Niemców

Z kolei stojącą choinkę zawdzięczamy niemieckim protestantom. W Polsce “zielone drzewko” pojawiło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Na pewno wiecie również, że pieśni kościelne o Bożym Narodzeniu noszą nazwę kolęda. Jednak czy wiecie, że według tradycji autorem pierwszej kolędy jest święty Franciszek z Asyżu…?

Tę kolędę znają wszyscy

Bez wątpienia najbardziej popularną kolędą, którą znamy oczywiście wszyscy, jest “Cicha noc”. Powstała ona w 1818 roku. Co warto podkreślić, od tego momentu przetłumaczono ją już na ponad 300 języków!

Również Polacy mają w swoim dorobku kolędy. Jedną z pierwszych, która powstała na przełomie XVII i XVIII wieku była kolęda Bóg się rodzi, którą do melodii poloneza napisał Franciszek Karpiński.

Prezenty, prezenty i to od kogo

Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej ulubionym fragmentem świąt Bożego Narodzenia jest moment obdarowywania się prezentami! Oczywiście odnaleźć je można pod choinką. Skąd się tam wzięły?

Pamiętajcie, że według wielkopolskiej tradycji przynosi je Gwiazdor!!! Ten pan z białą brodą ma jednak nie tylko podarunki, ale i… rózgę. Dla kogo ona jest przeznaczona? Nie, nie, nie dla nauczycieli, ale dla niegrzecznych dzieci!!!

Tylko dla grzecznych dzieci

A zatem i te małe, i te duże dzieci, aby otrzymać wymarzony prezent – którym niekoniecznie muszą być nieśmiertelne skarpetki – obowiązkowo muszą być grzeczne i to aż przez cały poprzedzający wigilię rok!

A Wy byliście grzeczni…?!

Belfer